Inwestycja:
Adaptacja transgranicznego mostu kolejowego na most pieszo-rowerowy wraz z budową platformy widokowej w Siekierkach-Neurüdnitz
Inwestor:
Województwo Zachodniopomorskie;
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego
Jednostka projektowa:
Biuro architektoniczne MXL4 | www.mxl4.com
Zespół projektowy:
architektura: arch. Tomasz Maksymiuk i arch. Aleksandra Cegielska | MXL4;
konstrukcja: mgr inż. Wojciech Kujawski | K2 Inżynieria;
konserwacja zabytków: mgr inż. Ewa Palacz
Projekt:
2016–17
Realizacja:
2021
Budżet:
12 mln zł; inwestycja dofinansowana z programu InterReg
Generalny wykonawca:
INTOP Skarbimierzyce
Zdjęcia do publikacji:
Pod poniższym linkiem udostępniamy zdjęcia do wykorzystania w Państwa materiałach prasowych pod warunkiem opatrzenia ich informacją:
„Źródło: MXL4.com; Zdjęcia: Anna Nowokuńska | foto.nowokunska.com”
W celu otrzymania zdjęć w jakości do druku prosimy o kontakt mailowy.
Nagrody i wyróżnienia:
Property Design Awawrd 2022 – nominacja w kategorii: Przestrzeń publiczna
Opis inwestycji:
Jak zaadaptować zabytkowy most, żeby poza przeprawą zaoferował turystom coś szczególnego i jednocześnie podkreślić jego oryginallną strukturę?
Celem inwestycji była przebudowa oraz adaptacja zabytkowego granicznego mostu kolejowego w Siekierkach na potrzeby ruchu pieszo-rowerowego. Ponad 320 m długości (polskiej części mostu), 9 stalowych górnych przęseł kratownicowych, 85 lat historii, od 75 lat jako obiekt militarny na wypadek przerzutu wojsk Układu Warszawskiego.
Most przebiega nad rozlewiskami starorzecza Odry, stanowiącego siedlisko ptaków i obszar o ogromnej wartości przyrodniczej. Teren inwestycji jest częścią Cedyńskiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Most jest kluczowym elementem dużego programu budowy sieci tras rowerowych w województwie zachodniopomorskim i stanowi polską, wschodnią część przeprawy granicznej przez Odrę.
W toku prac projektowych, zaproponowaliśmy aby wykorzystać jego malownicze położenie oraz ogromny zapas nośności i dobudować ponad mostem platformę widokową. Inwestor podchwycił pomysł i rozszerzył zakres inwestycji.
Tak powstała 2- poziomowa platforma widokowa o wys. ponad 10 m (od poziomu mostu) dająca jednoczesnie mozliowość schronienia przed deszczem.
Całe przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie z partnerami niemieckimi i obejmuje również, realizowaną równolegle przez stronę niemiecką, adaptację zachodniej części przeprawy przez główny nyrt Odry. Zakończenie niemieckiej części inwestycji jest planowane dopiero na czerwiec 2022.
Dlatego do tego czasu Most w Siekierkach stanowi (chyba) najdłuższe śródlądowe molo w Europie 😉
Założenia projektowe:
Po analizie zadania i specyfiki miejsca zespół projektowy MXL4 zdecydował się przyjąć poniższe założenia projektu i sposoby ich realizacji:
1. Zachowanie i podkreślenie, oryginalnej, zabytkowej struktury mostu i jej wykorzystanie do wprowadzenia funkcji obsługujących trasę rowerową:
- brak ingerencji w kształt przęseł mostu – podkreślenie liniowego charakteru – rytm dziewięciu powtarzalnych kratownicowych modułów przęseł
- posadowienie na moście dwukondygnacyjnej platformy widokowej – wykorzystując jego nośność i wysokość (zamiast planowanych przez inwestora doklejonych do mostu pomostów widokowych z poziomu mostu)
- wyraźne podkreślenie (formą i materiałem) odrębności platformy widokowej
- wkomponowanie dodatkowych miejsc odpoczynku w strukturę mostu – siedziska i stolik wpasowane w pochyłe, skrajne pasma kratownic
- jednorodna, ujednolicona kolorystyka dwóch mostów, skoordynowana z projektem mostu niemieckiego
2. Wyeksponowanie i udostępnienie walorów krajobrazowych miejsca:
- wysokość i otwarcie platformy na najciekawsze kierunki widokowe
- wprowadzenie wielu punktów odpoczynku na długości mostu, niekolidujących z ruchem rowerowym
3. Nakierowanie na potrzeby użytkowników – rowerzystów:
kierowanie na potrzeby użytkowników – rowerzystów
- 2-kondygnacyjna platforma widokowej dająca możliwość schronienia przez deszczem
- układ platformy dający możliwość nie tylko wejścia i zobaczenia widoku ale spędzenia tam czasu, dając szansę na relaks i kontemplację przyrody
- rozlokowanie na moście wielu niezależnych miejsc pozwalających na indywidualny odpoczynek i obserwację przyrody
- na granicznej wyspie mineralnej miejsce odpoczynku – „stół przyjaźni” – symbolicznego miejsca spotkań i odpoczynku cyklistów z Polski i Niemiec
4. Lokalizacja i forma platformy:
- lokalizacja na skrajnym, zachodnim przęśle jako „brama powitalna” wjazdu na teren Pomorza Zachodniego
- układ platformy wynikający z głównych kierunków otwarć widokowych oraz zapewnienie możliwości korzystania z platformy jednocześnie przez większą ilość użytkowników (do max. 50 osób)
- Dwukodygnacyjność – kilka stref i więcej sposobów rekreacji – schronienie przed deszczem, siedziska na schodach, nocleg pod gwiazdami.
- Nieregularny układ i „żywy” materiał platformy podkreślający „odcięcie” platformy od technicznej, regularnej struktury mostu oraz dążenie do wkomponowania w krajobraz
- Spiralny schemat komunikacji pionowej – platforma zawija się niczym wstęga Moebiusa
5. Zapewnienie wieloletniej trwałości i niskich kosztów utrzymania mostu i platformy w bardzo wilgotnym i korozyjnym środowisku:
- zaprojektowanie trasy rowerowej z płyt kompozytowych o bardzo dużej odporności na warunki atmosferyczne (50 lat gwarancji producenta) oraz uszkodzenia mechaniczne
- zaprojektowanie poszycia platformy widokowej z odpornej na korozję blachy cortenowej
6.Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania:
- pokrycie drogi rowerowej żywicą z kruszywem o frakcji zapewniającej jej wysoką szorstkość (istniejące duże zawilgocenie oraz naturalne zanieczyszczenia – liście i odchody ptasie)
- antypoślizgowe pokrycie schodów na platformie żywicą z kruszywem o drobnym uziarnieniu
- wprowadzenie elementów odblaskowych ułatwiających nawigację na drodze rowerowej po zmroku
Jednostka projektowa:
Biuro architektoniczne MXL4 działa od 2004 r. Jest laureatem ponad dwudziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Specjalizuje się w projektowaniu zabudowy turystycznej, użyteczności publicznej i mieszkalnej. Działa projektowo na terenie całego kraju.
Kontakt:
Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące tej nietypowej inwestycji i indywidualnego procesu projektowego.
arch. Tomasz Maksymiuk
maksymiuk@mxl4.com
www.mxl4.com